среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 157
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Кошарка

Василије Мициќ МВП на фајнлфорот во Белград

Василије Мициќ МВП на фајнлфорот во Белград

Српската кошаркарска ѕвезда Василие Мициќ ја доби наградата за најкорисен кошаркар (МВП) на фајнлфорот во Евролигата во Белград, после победата на Анадолу Ефес против Реал Мадрид во финалето со 58-57 за втора титула по ред за турскиот клуб.

Мициќ повторно блескаше и беше лидер и предводник на Ефес, постигна 24 поени, меѓу кои и неколку клучни тројки, па откако погоди за пласман во финалето со тројка во последната секунда во полуфиналната пресметка со Олимпијакос, сега повторно беше еден од клучните играчи и за новата титула.

Коронавирус