вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 86
home Кошарка

Трето коло по ред МЗТ го има најдобриот играч во АБА2-лигата

Трето коло по ред МЗТ го има најдобриот играч во АБА2-лигата

Третата победа по ред на МЗТ Скопје Аеродром во АБА2-лигата, остварена во вторникот на домашен терен против Рогашка (74:54), го донесе и третото во низа индивидуално признание за најкорисен кошаркар на колото.

По Нуни Омот и Џабари Хиндс, овој пат МВП-наградата заврши во рацете на Дамјан Стојановски, кој средбата против словенечкиот тим ја заврши со 18 поени, девет скока и пет украдени топки.

Во следното коло МЗТ Скопје повторно ќе игра на домашен терен. Во СЦ „Јане Сандански“ доаѓа Борац Чачак кој иста така има максимални три победи во досегашниот тек од сезоната во АБА2-лигата.

Локални избори 2021