петок, 9. јуни 2023. Вести денес: 48
home Кошарка

Трета светска шампионска титула во низа за кошаркарките на САД

Трета светска шампионска титула во низа за кошаркарките на САД

Репрезентацијата на САД трет пат по ред го освоија шампионскиот трофеј на женското Светско кошаркарско првенство. Тие синоќа во финалето на Мундијалот што се играше во Шпанија ја совладаа селекцијата на Австралија со 73:56.

Американките по првото полувреме имаа предност од осум поени, а победникот беше решен веќе по третата четвртина кога САД отидоа на плус 23 (61:38).

За американскиот национален тим ова беше вкупно 10. титула од Мундијалите.

Бронзениот медал на планетарниот собир го освои репрезентацијата на Шпанија по победата над Белгија со 67:60.