четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 72
home Кошарка

Тренерот на Клиперс ги доби сите четири „мајсторки“ во неговата кариера

Тренерот на Клиперс ги доби сите четири „мајсторки“ во неговата кариера

Кошаркарите на Лос Анџелес Клиперс го совладаа Далас со 126:111 во решавачкиот, седми натпревар од првото коло од плејофот во 2021 година и се пласираа во полуфиналето на Западот.

Тренерот на Клиперси, Тајрон Лу повторно победи во седмиот натпревар од плејоф-серијата и продолжува да има совршени четири победи без ниту еден пораз во „мајсторките“.

Лу во неговата тренерска кариера победи во изминатите три седми натпревари од плејоф серијата предводејќи го Кливленд со Леброн Џејмс во составот од 2016 до 2018 година.

Единствениот тренер во историјата на НБА кој постигнал 4-0 во седмите средби е Ред Ауербах од Бостон селтикс чија успешна серија траеше до осум вакви натпревари.

Следен противник на ЛА клиперс во НБА плејофот ќе биде тимот на Јута џез.

Коронавирус