недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 0
home Кошарка

Tодоров го објави поширокиот список за ноемврискиот „прозорец“ на ФИБА

Tодоров го објави поширокиот список за ноемврискиот „прозорец“ на ФИБА

Согласно со определениот рок од страна на ФИБА, за доставување на поширокиот список на играчи за ноемврискиот квалификациски циклус, селекторот на македонската репрезентација, Александар Тодоров, денес ги објави имињата на кошаркарите на кои ќе смета за претстојниот турнир кој од 28. до 30. ноември ќе се игра во Талин (Естонија), и натпреварите со селекциите на Италија (28. ноември) и Естонија (30. ноември).

На списокот на Тодоров се наоѓаат:

Филип Бакоч (МЗТ Скопје Аеродром)
Ненад Димитријевиќ (Хувентуд-Шпанија)
Виктор Ефремовски (Работнички)
Стојан Ѓуроски (ХЛА Аликанте – Шпанија)
Ренато Димитриевски (Гостивар)
Андреј Андоноски (МЗТ Скопје Уни Банка)
Андреј Магдевски (МЗТ Скопје Аеродром)
Леонид Тодоровски (МЗТ Скопје Уни Банка)
Адем Мекиќ (МЗТ Скопје Аеродром)
Никола Караколев (Еуро Никел 2005)
Андреј Митревски (ТФТ)
Љубомир Младеновски (Работнички)
Кристијан Николов (МЗТ Скопје Аеродром)
Кирил Николовски (Работнички)
Дамјан Робев (Куманово)
Лука Савиќевиќ (МЗТ Скопје Уни Банка)
Марјан Младеновиќ (Работнички)
Марко Симоновски (Кожув)
Бобан Стајиќ (Пелистер)
Дамјан Стојановски (МЗТ Скопје Аеродром)
Војдан Стојановски (Гравелин-Данкерк-Франција)
Бојан Трајковски (Пелистер)
Јетмир Зекири (Пелистер)
Џејкоб Вајли (Гран Канарија-Шпанија).

Коронавирус