вторник, 7. декември 2021. Вести денес: 124
home Кошарка

ТФТ Скопје поразен од Левски во БИБЛ лигата

ТФТ Скопје поразен од Левски во БИБЛ лигата

Кошаркарите на ТФТ Скопје го претрпеа првиот пораз во оваа сезона во кошаркарската БИБЛ лига и тоа од тимот на Академик Пловдив од Бугарија.

Нашиот претставник беше рамноправен ривал, а како пресудна се покажа последната четвртина односно серијата на противникот од 8-0.

Хортон со 13 и Сапунџиев со 11 беа единствените двоцифрени играчи кај ТФТ, додека кај победникот Секулов и Гугињо дадоа по 19 поени и со тоа придонесоа Академик да ја продолжи серијата, максималниот учинок (четири од четири).

foto: gol.mk

Коронавирус