четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 0
home Кошарка

ТФТ поразен во дебито на европската сцена

ТФТ поразен во дебито на европската сцена

Кошаркарите на ТФТ на својот историски прв настап во Европа запишаа пораз од 76:62 во четвртфиналето од квалификациската група „Ц“ од ФИБА Евро Купот, која се игра во Краснојарск, Русија.

На европската премиера, подобра од нив беше екипата на Натуртекс Сегед. Во 29.минута, Натуртекс Сегед имаше највисоко водство (64:51). Така беше и по три одиграни периоди (68:55) во корист на екипата од Сегедин.

Во првиот настап во Европа на ТФТ, Амир Смит реализираше 23.поени (и 4.скока), Ландриус Хортон забележа ефект од 21.поен, 8.скока и 3. асистенции, додека пак Александар Костоски заврши со 20.поени (плус 9.асистенции и 7. скока).

Локални избори 2021