понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 52
home Кошарка

Тежок пораз на Куманово во ФИБА Европа Купот

Тежок пораз на Куманово во ФИБА Европа Купот

Македонскиот европретставник К.К. Куманово доживеа елиминација од ФИБА Европа Купот .Во првото коло од квалификациите, тимот загуби од австрискиот Сванс Гмунден 83-60.

Во дуелот кој се одигра во холандскиот град Гронинген нашиот тим беше поразен од далеку порасположениот противник за игра, Во мечот Сванс Гмунден тргна со 4-14, двоцифрена разлика која Куманово успеа да ја спушти само еднаш на четири (12-16).

До крајот на првивот квартал, противникот ја врати високата позитива (14-27) и цело време ја одржуваше.

На полувремето, Сванс водеше со (24-39), До крајот на мечот австрискиот тим ја одржуваше високоата предност до крајот на мечот.

Прв стрелец кај Куманово беше Холмс со 16 поени имаше четири скока и две асистенции. Го следеше Кејлеб Џозеф со 13 поени, пред Глигоријевиќ со девет поени.

Кај австрискиот тим Бранден Ли Огбурнс запиша 17 поени, а Тони Блажан имаше 15 поени.

Локални избори 2021