четврток, 19. мај 2022. Вести денес: 209
home Кошарка

Теодосиќ поради повреда ќе го пропушти Светското првенство

Теодосиќ поради повреда ќе го пропушти Светското првенство

Српскиот кошаркарски репрезентативец Милош Теодосиќ нема да може да игра на Светското првенство оваа година. Кошаркарот се повреди и нема да има време да се опорави до почетокот на турнирот.

Според „Еурохопс“, лекарите на српската репрезентација го известиле играчот дека нема да може да му помогне на својот тим.

Поради повреда, тој не можеше да го заврши пријателскиот натпревар со репрезентацијата на Литванија, што се одржа вчера.

Триесет и двегодишниот Србин е член на Виртус. Претходно играше за Олимпијакос и ЦСКА, а потоа помина две сезони во НБА како дел од Клиперси.

СП 2019 година ќе се одржи во Кина од 31 август до 15 септември.

Коронавирус