понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 33
home Кошарка

Светислав Пешиќ ќе ја води кошаркарската репрезентација на Србија

Светислав Пешиќ ќе ја води кошаркарската репрезентација на Србија
epa07526010 FC Barcelona Lassa's head coach Svetislav Pesic reacts during the Euroleague playoff basketball match at the Palau Blaugrana in Barcelona, Spain, 24 April 2019. EPA-EFE/Enric Fontcuberta

Кошаркарската репрезентација на Србија ќе добие нов селектор по неуспехот во квалификациите за Летните Олимписки Игри. Светислав Пешиќ ќе биде новиот селектор на српската кошаркарска репрезентација. Србија не се пласираше на Олимписките игри во Токио, а по финалето на квалификацискиот турнир во Белград и поразот од Италија, веќе се шпекулираше за заминување на Игор Кокошков и кандидатите за нов селектор.

Како што објави „Блиц“, веќе е донесена одлуката во кошаркарскиот сојуз на Србија за враќање на Пешиќ на селекторската функција, а за легендарниот кормилар кој е без работа во моментов после заминувањето од Барселона, се враќа да биде селектор после две децении.

Пешиќ последен пат работеше во Барселона, а ги водеше и Баерн Минхен, Црвена Звезда, Лотоматика и Динамо Москва.

Има титула во Евролигата со Барселона во 2003 година и уште бројни признанија зад своето име и како играч и како тренер.

 

Коронавирус