сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 0
home Кошарка

Судиите од НБА нема да можат да посетуваат барови, ресторани и јавни настани

Судиите од НБА нема да можат да посетуваат барови, ресторани и јавни настани

Раководството на НБА издаде прирачник за здравје и безбедност на 158 страници на тимовите во лигата. Според „ESPN“, овие правила се пропишани да се почитуваат не само од играчи и тренери, туку и од судии.

Така, во текот на сезоната 2020/21, судиите не смеат да посетуваат: барови и клубови, забавни и спортски настани, јавни сали, бањи и базени.

Судиите ќе бидат тестирани на коронавирус исто како и кошаркарите. Лигата исто така има намера да подготви нов распоред што ќе им овозможи на судиите да го намалат бројот на летови.

Коронавирус