вторник, 28. септември 2021. Вести денес: 63
home Кошарка

Србија против САД во првото полуфинале на олимпискиот турнир за кошаркарки

Србија против САД во првото полуфинале на олимпискиот турнир за кошаркарки

Репрезентациите на Србија и на Соединетите Американски Држави ќе играат во првото полуфинале на кошаркарскиот турнир за жени на Олимпијадата во Токио.

Ова е епилогот по првите две четвртфинални средби одиграни изутрина.

Најпрво Србија ја победи Кина со 77:70, а потоа САД со убедливи 79:55 ја совладаа селекцијата на Австралија.

Денес ќе се одиграат и другите две четвртфиналиња:
Јапонија – Белгија и
Шпанија – Франција.

Коронавирус