сабота, 30. мај 2020. Вести денес: 18
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Кошарка

Сондерс официјално тренер на Минесота

Сондерс официјално тренер на Минесота

Раководство на НБА-лигашот Минесота” го назначи Рајан Сондерс за тренер на тимот, објави прес-службата на клубот.

Деталите за договорот со 33-годишниот кошаркарски стручњак не се обелоденети.

– Во Рајан, добиваме еден светла, млада тренерска улога во НБА. Јас сум импресиониран од тоа како ги разви односите со нашите играчи и со неговиот современ пристап кон нашата игра која ја однесе во нагорна линија. Цврсто верувам дека Рајан е вистинската личност која ќе ја води нашата екипа, изјави сопственикот на „Тимбервулвс“ Глен Тејлор.

Сондерс од јануари 2019 година беше в.д. тренер на Минесота по отпуштањето на Том Тибодо. Под негово водство, тимот постигна 17 победи на 42 натпревари.

Коронавирус