сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 7
home Кошарка

Со 61 поен, Лилард го предводеше Портланд до триумф над Далас

Со 61 поен, Лилард го предводеше Портланд до триумф над Далас

Портланд забележа значаен триумф над Далас со 134:131 (38:31, 28:27, 32:37, 36:36), во обидот да избори пласман во плејофот од НБА лигата. Најзаслужен за победата на „Блејзерс“ е Дамјан Лилард кој уфрли 61 поен.

Тој стана шестиот играч во историјата на НБА кој постигнал 60+ поени на натпревар три или повеќе пати во својата кариера.

Портланд, со 34 победи на 73 натпревари, е осми во Западната конференција, додека Далас е за едно место погоре со 43 победи на 74 натпревари.

На другите два натпревара играни ноќта вторник кон среда постигнати се следниве резултати:

Сакраменто – Њу Орлеанс 112:106
Вашингтон – Милвоки 113:126.