петок, 30. септември 2022. Вести денес: 178
home Кошарка

Следната сезона во НБА ќе се игра пред полни сали?

Следната сезона во НБА ќе се игра пред полни сали?

НБА лигата очекува во сезоната 2021/22 сите арени да бидат исполнети до последно место, објави американска медиумиски компанија ЕСПН.

Клучот за оваа одлука е соработката на НБА со компанија „Clear“ која се занимава со биометриско следење и која овозможува забрзани безбедносни проценки и своите услуги ги пружа на голем број на аеродромите низ целиот свет.

Планот на НБА лигата е со користење на технологијата на „Clear“, сите 30 НБА екипиа во своите сали да можат да ги следат здравствените протоколи поврзани со коронавирусот. Но, засега лигата планира да им остави на екипите сами да изберат како да ја користат технологијата.

Моментно повеќе од две третини од екипите дозволуваат присуство на ограничен број гледачи на натпреварите, а таа бројка зависиј од здравствените власти во градовите во кои играат екипите.

Коронавирус