петок, 30. септември 2022. Вести денес: 97
home Кошарка

Скок од едно место на македонските кошаркари на европската ФИБА ранг-листа

Скок од едно место на македонските кошаркари на европската ФИБА ранг-листа

Македонската кошаркарска репрезентација се искачи едно место погоре и се наоѓа на 29. позиција на најновата европска ранг-листа што денеска ја објави Меѓународната кошаркарска асоцијација (ФИБА).

На светската ранг – листа, македонските кошаркари се на 52 место со 211.7 бодови.

Селекцијата на САД со 781.8 рејтинг бодови остана на водечкото место во поредокот на ФИБА, пред Шпанија (721.3), Австралија (667), Аргентина (662.4) и Србија (662).

Коронавирус