вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 31
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Кошарка

Сиетл Сторм по трет пат шампион на ВНБА

Сиетл Сторм по трет пат шампион на ВНБА

Кошаркарките на Сиетл Сторм по трет пат во својата историја ја освои американската ВНБА лигата. Тие во финалето со 3-0 во победи беа поуспешни од Вашингтон Мистикс.

Во последниот дуел од финалето одигран ноќеска, Сиетл победи со 98:82 и го повтори успехот од 2004 и 2010 година кога го освои трофејот.

Најкорисна (МВП) кошаркарка во финалната серија е Брајана Стјуарт со 25,6 поени во просек по натпревар.