понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 33
home Кошарка

Шенгелија избран за претседател на синдикатот на играчи во Евролигата

Шенгелија избран за претседател на синдикатот на играчи во Евролигата

Кошаркарот на ЦСКА Москва, Торнике Шенгелија е избран за нов претседател на синдикатот на играчи во Евролигата, пренесува веб -страницата на рускиот клуб.

Мандатот на Италијанецот Луиџи Датоме како претседател заврши. Неговиот наследник беше потврден на годишниот состанок на синдикатот, одржан во вчера во Барселона.

Дваесет и деветгодишниот Шенгелија игра за ЦСКА од 2020 година. Пред тоа, грузискиот кошаркар помина шест сезони со шпанската Баскија.

Коронавирус