петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 155
home Кошарка

Шампионот во НБА лигата нема да оди кај претседателот на САД

Шампионот во НБА лигата нема да оди кај претседателот на САД

Претседателот на САД петта година по ред нема да го прими актуелниот шампион во НБА лигата во Белата куќа.

За разлика од претходните четири, кога екипите одбиваа да ја продолжат традицијата поради бојкотот кон Доналд Трамп, сега ситуацијата е поинаква.

Лос Анџелес Лејкерс треба да гостува во Вашингтон на 27 април, но кошаркарите и стручниот штаб ќе ја заобиколат Белата куќа поради протоколите во врска со корона вирусот.

Така, Леброн Џејмс и Кливленд Кавалирс остануваат последни кои биле на прием кај американскиот претседател, но во 2016 година, кај Барак Обама.

Не е исклучено Лејкерс, сепак, да отидат во Вашингтон, но подоцна оваа година, кога ситуацијата со пандемијата малку ќе се смири.

Коронавирус