петок, 26. април 2019. Вести денес: 48
home Кошарка

Сан Антонио ќе го остави Џинобили на платниот список

Сан Антонио ќе го остави Џинобили на платниот список

НБА лигашот Сан Антонио одлучи да го истера до крај договорот со ветеранот Ману Џинобили, кој претходно го објави своето пензионирање. Така, Аргентинецот кој има плата од 2,5 милиони ќе остане во платниот список на клубот.

41-годишниот Џинобили ќе добива пари во следните три години.

Тој помина 16 сезони во НБА (сите во Спарс). Во последната сезона одигра 65 натпревари од регуларната сезона со просек од 8,9 поени за играта, 2,5 асистенции, 2,2 скока по натпревар.

Вкупно во НБА, Џинобили имал 1.057 натпревари со просек од 13,3 поени, 3,5 скока и 3,8 асистенции.

Четири пати со својот клуб стигна до шампионскиот прстен во НБА.