петок, 3. април 2020. Вести денес: 0
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Кошарка

Рондо се искачи на 17. место во историјата на НБА по број на асистенции

Рондо се искачи на 17. место во историјата на НБА по број на асистенции

Кошаркарот на Лос Анџелес лејкерс Раџон Рондо забележа пет асистенции ноќеска на натпреварот со Њу Орлеанс (123:113) и направи прогрес на вечната листа на додавања по кои е постигнат кош.

Рондо сега е 17-ти во историјата на лигата, надминувајќи го резултатот на Тим Хардавеј (7.095). Следна цел на Рондо е Расел Вестбрук од Хјустон кој има 7.114.

На прво место во оваа статистичка категорија е Џон Стоктон со 15.086 асистенции.

Во просек, Рондо има 8,5 додавања по натпревар.

Претходно, Рондо играше за Бостон, Далас, Сакраменто, Чикаго, Њу Орлеанс.

Коронавирус