сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 131
home Кошарка

Репрезентативецот Мирковски ги смени клупските бои во Италија

Репрезентативецот Мирковски ги смени клупските бои во Италија

Стандардниот член на македонската младинска кошаркарска репрезентација Богдан Мирковски останува во Италија, но кариерата ќе ја продолжи во нов клуб.

Мирковски, кој беше дел од репрезентацијата „Под 20“ години на ФИБА Челенџерот во Шопрон, се договори со екипата на Некст Нардо, и во оваа сезона ќе игра во италијанската А2 лига.

– Среќен сум што доаѓам во Нардо и едвај чекам да им се ставам на располагање на тренерот Гандини, и на тренерот Куличи. Тие веќе ми кажаа кои се нивните очекувања. А што се однесува до мене, подготвен сум да дадам се од себе, и да донесам многу радости на публиката која навива за Нардо, изјави Мирковски, кој во изминатите сезони беше дел од екипата на Проџето Канту.

Тој ќе биде регистриран и за селекцијата „Под 19“ години, а ќе има право на настап и во Серија Ц лигата на Италија.

Коронавирус