петок, 30. септември 2022. Вести денес: 110
home Кошарка

Рекордни 52 поена за Дерозан

Рекордни 52 поена за Дерозан

Кошаркарот на Торнто Репторс Демар Дерозан постигна 52 поена ноќеска на дуелот со Милвоки Бакс што претставува негов рекорд на кариерата.

Дерозан 21 од вкупно 52 поени (17/29 од натпреварот, 5/9 за три, 13/13 слободни фрлања) постигна во првата четвртина. Тој додаде уште пет скокови и осум асистенции и беше најдобар играч во „Еир Канада Центар“.

Торонто го доби натпреварот по продолжение со резултат 131:127.

Во поразениот тим се истакна Ерик Бледос со 29 поени.

Коронавирус