вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 63
home Кошарка

Реал со рекордни 13 последователни победи во Евролигата

Реал со рекордни 13 последователни победи во Евролигата

Лидерот во пласманот, Реал Мадрид го совлада гостинскиот тим на Жалгирис со 88:82 (47:41) и оствари рекордна 13-та по ред победа во Евролигата.

Дуелот имаше интересен почеток, но по силниот старт на втората четвртина со серија од 10: 3, Шпанците поведоа со 30:21, а потоа го контролираа мечот.

Треј Томпкинс постигна 20 поени и 5 скока, додека Руди Фернандез додаде 17 поени за 15-тата победа на тимот на 18 натпревари за време на кампањата во Евролигата досега, за шампионите од 2018 година.

Лукас Лекавичиус беше најпрецезен со 21 поен за Литванците, кои дозволија 13-ти пораз.

Коронавирус