четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Кошарка

Реал Мадрид ја елиминира Барселона на Ф4 во Белград

Реал Мадрид ја елиминира Барселона на Ф4 во Белград

Реал Мадрид ќе игра за рекордната 11-та европска круна против Ефес во Белград, откако во шпанско „Ел Класико“ со голем пресврт го победи вечниот ривал Барселона со 86:83.

Барселона влезе во полуфиналето како фаворит,имаше 5:1 во победи сезонава против Реал, но прокоцка предност од 13 поени и загуби.

Французите Козер и Јабуселе го предводеа Реал Мадрид со по 18 поени, додека Миротиќ со дабл-дабл од 26 поени и 12 скока на кои додаде и 5 асистенции беше прво име кај Барселона.

За противник во големото финале Реал Мадрид ќе го има Ефес кој во првиот полуфинален натпревар славеше против Олимпијакос со тројката на Мициќ во последните секунди.

Коронавирус