четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Кошарка

Реал Мадрид го освежува својот ростер

Реал Мадрид го освежува својот ростер

Францускиот кошаркар Поарие ќе пристигне во шпанскиот клуб Резал Мадрид за завршницата во Ендеса-лигата , но ќе нема право за настап во Евролигата.

Американецот Пјер Хенри на крајот од сезонава ќе ја напушти Басконија и ќе му се приклучи на тимот на Пабло Ласо, откако биле договорени сите детали од трансферот.

Станува збор за бек, кој добро игра во одбраната. Хенри беше меѓу најзаслужните за ланската титула на Басконија во Шпанија, но сега е решен да си замине и да се пресели во клуб во кој ќе има повеќе шанси за трофејот во Евролигата.  Американецот сезонава има просек од 10 поени и 7 асистенции во елитното европско натпреварување.

Покрај Хенри, се очекува Реал да го комплетира и трансферот на Ертел.

Коронавирус