понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 30
home Кошарка

Работнички во големото кошаркарско дерби го доби МЗТ Скопје

Работнички во големото кошаркарско дерби го доби МЗТ Скопје

Денеска во заостанатиот натпревар од 12 коло во машкиот кошаркарски шампионат одигран во малата сала на СЦ „Јане Сандански“ во Скопје во го големото дерби составот на Работнички триумфираше со 74:75 против МЗТ Скопје Аеродром.

Кај победниците доминираше хрватскиот интернационалец Бундовиќ со 16 поени, колку што има и неговиот тимски колега, Словенецот Мулалиќ.
На спротивната страна Мекиќ реализираше 18 поени, а Гравет и Крстевски го следеа со по 15. На табелата тимот од Градски парк се на седмото место со 29 бодови, три повеќе од деветтопласираните „металци“.

 

Коронавирус