вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 55
home Кошарка

Работнички му го нанесе првиот пораз на ТФТ оваа сезона

Работнички му го нанесе првиот пораз на ТФТ оваа сезона

Кошаркарите на Работнички славеа над ТФТ Скопје со 105-92 во најинтересниот меч од денешната програма во првата лига.

Избраниците на Тони Симиќ одиграа фантастично во првите 20 минути во кои постигнаа 62 поени (62-49) и на пауза заминаа со двоцифрена предност.

Тој ритам, темпо не го задржаа во вториот дел во кој противникот се закануваше, меѓутоа центарци во ниту еден момент не ја испуштија позитивата и сосема заслужено дојдоа до четвртото славје во петтиот првенствен натпревар.

Брилијантен беше Пол со 29 поени, 5 скокови и 15 асистенции, капитенот Марковски додаде 20 кошеви со 6 скокови. Кај ТФТ за кого ова беше прв пораз во шампионатот Костоски уфрли 25, а Хортон 22 кошеви.

На другите две средби Кожув беше подобар од Феникс со 91-83 и Гостивар како гостин ги надигра Ангели со резултат 88-74.

Коронавирус