сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Кошарка

Прва победа за Пелистер во АБА2 лигата

Прва победа за Пелистер во АБА2 лигата

Во второто коло од АБА2 лигата, кошаркарскиот клуб Пелистер ја совлада Сутјеска со 20 поени разлика поточно 93-73 и за битолскиот тим ова е прва победа на јадранот.

Пелистер дебитираше со пораз од Ловќен од 85-108, но вечерва битолчани се покажаа во едно сосема друго издание и дојдоа до првиот триумф.

Македонскиот тим го контролираше речиси целиот тек на мечот, но пресудна беше третата четвртина кога го скршија противникот и го откажаа од шансата за победа, дојдоа до 20 поени разлика, а со таква предност ја заклучија и победата 93-73.

Трајковски и Малешевиќ со по 16 поени беа најефикасни во составот на Пелиистер, Хоутон постигна 14. Џабе Томашевиќ и Спасојевиќ заедно дадоа 43 поени за Сутјеска.

Коронавирус