четврток, 28. јануари 2021. Вести денес: 82
home Кошарка

Проблеми за селекторот Тодоров: Младеновски позитивен, неизвесни Трајковски и Вајли

Проблеми за селекторот Тодоров: Младеновски позитивен, неизвесни Трајковски и Вајли

Македонската кошаркарска репрезентација ќе биде сериозно ослабена за денешниот дуел против селекцијата на Италија. Од Талин доаѓа информација дека центарот Љубомир Младеновски има позитивен тест на коронавирус, додека неизвесно е дали селекторот Александар Тодоров ќе може да смета на услугите на Бојан Трајковски и на Џејкоб Вајли.

-И покрај сите преземени мерки од страна на федерацијата, спроведени пред почетокот на подготовките во Скопје, но и за време на престојот во главниот град на Естонија, „PCR тестирањето“ покажа присуство на вирусот кај еден наш кошаркар, а лекарскиот тим предводен од докторот Слободан Николиќ ги очекува дополнителните здравствени наоди од дополнителните испитувања за другите двајца наши репрезентативци, чиј настап сега е доведен под знак прашалник, стои во соопштението на КФМ.

Натпреварот е закажан за денес во 15 часот во Арената „Саку Сурхал“ во Талин. (МИА)

Коронавирус