петок, 29. јули 2022. Вести денес: 147
home Кошарка

Приватизација на Евролигата од 2023 година?

Приватизација на Евролигата од 2023 година?

Кошаркарската Евролига може да стане затворен турнир од сезоната 2023/2024. Менаџментот веќе започна со работа за имплементација на овој проект, информира „Мундо Депортиво“.

Сите учесници на лигата ќе имаат долгорочни лиценци за учество, додека Еврокупот веќе нема да дава можност да се пресели во Евролигата и може да биде откажан.

Ќе биде можно да се стане учесник на елитното кошаркарско натпреварување само по откажување на клуб кој ќе се најде во тешка финансиска состојба.

Сите 11 клубови акционери во Евролигата се заинтересирани за спроведување на идејата.

Коронавирус