сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 68
home Кошарка

Познати четврфиналните парови во кошаркарската Евролига

Познати четврфиналните парови во кошаркарската Евролига

Победата на рускиот Зенит над грчкиот Панатинаикос го донесе конечниот изглед на првите осумпласирани екипи на табелата во Евролигата кои ќе разигруваат за шампионската титула.

Веќе ањ познати се четвртфиналните парови , а во борбата за место на завршниот турнир ќе се борат:

  • Барселона – Зенит
  • Милано – Баерн Минхен
  • ЦСКА Москва – Фенербахче
  • Анадолу Ефес – Реал Мадрид

Победниците ќе се најдат на „фајнал-фор“ турнирот кој оваа година е планиран да се одржи во „Ланксес Арена“ во Келн.

Минатата сезона не беше крунисан шампион поради пандемијата, а последен победник на натпреварувањето е екипата на ЦСКА.

Коронавирус