недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 77
home Кошарка

Познатата најдобрата петорка во Токио на крајот од машкиот кошаркарски турнир

Познатата најдобрата петорка во Токио на крајот од машкиот кошаркарски турнир

„Дрим тимот“ на Соединетите Американски Држави освои ново злато на Олимписките игри.

Предводник на Американците беше големата ѕвезда Кевин Дурант, кој беше вистински лидер на својот тим, а неговите одлични партии во Токио му донесоа и место во идеалниот тим на кошаркарскиот турнир на овие Игри.

Лука Дончиќ имаше неколку неверојатни партии и заслужено е избран меѓу најдобрите, каде се најдоа уште  Руди Гоберт од Франција , Рики Рубио од Шпанија и Пети Милс од Австралија

Во големото финале Американците со 87-82 ја совладаа Франција, додека борбата за бронзата ѝ припадна на Австралија, со триумфот над Словенија од 93-107.

Локални избори 2021