понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 0
home Кошарка

Познат широкиот список на „дрим-тимот“: Харден и Дејвис лидери на Мундијалот

Познат широкиот список на „дрим-тимот“: Харден и Дејвис лидери на Мундијалот

Селекторот на американската репрезентација Грег Попович го соопшти поширокиот список на репрезентативци за Светското првенство во Кина на крајот на август и почетокот на септември. Група до 18 кошаркари ќе се собере на кампот во Лас Вегас на почетокот од август.

Поширок список на американски репрезентативци: 
– Ентони Дејвис (Њу Орлеанс)
– Џејмс Харден (Хјустон)
– Ерик Гордон (Хјустон)
– ПЏ Такер (Хјустон)
– Донован Мичел (Јута)
– Кемба Вокер (Шарлот)
– Бредли Бил (Вашингтон)
– Кајл Кузма (Лос Анџелес Лејкерс)
– Дамиан Лилард (Портланд)
– СЈ МекКалум (Портланд)
– Брук Лопез (Милвоки)
– Кевин Лав (Кливленд)
– Џејсон Татум (Бостон)
– Крис Мидлтон (Милвоки)
– Андре Драмонд (Детроит)
– ЛаМаркус Олдриџ (Сан Антонио)

На оваа група на кошаркари ќе им се приклучат двајца Кари, Грин, Дурант, Томпсон и Ленард. Лидер на групата ќе биде Харден, а сигурно нема да настапи Леброн Џејмс.

Американците се наоѓаат во група со Турција, Чешка и Јапонија. Тимот на НБА ѕвезди ќе ја брани титулата од пред пет години, освоена во Шпанија.

 

Коронавирус