вторник, 4. октомври 2022. Вести денес: 106
home Кошарка

Потполно заслужено – Никола Јокиќ МВП на сезоната во НБА лигата

Потполно заслужено – Никола Јокиќ МВП на сезоната во НБА лигата

Српскиот кошаркарски репрезентативец Никола Јокиќ ја доби наградата за МВП (најкорисен играч) во регуларниот дел од сезоната во најквалитетната светска кошаркарска лига НБА и влезе во историјата.

Првиот кошаркар на Денвер Нагетс од почетокот на сезоната беше кандидат за најдобар кошаркар и сосема заслужено наградата сега е во неговите раце. Јокиќ е третиот европеец кој успеал да го добие ова признание, по Дирк Новицки и Јанис Адетокумбо.

Јокиќ оваа сезона со Денвер игра во полуфиналето на Западот, а во просек има 26,4 поени, 10,8 скока и 8.3 асистенции по натпревар.

Србинот беше 41-ви пик на НБА-драфтот и е најниско рангиран кошаркар кој успеал да дојде до ова признание. Воедно, Јокиќ е и шестиот играч кој не е Американец, а е прогласен за МВП.

Коронавирус