петок, 14. јануари 2022. Вести денес: 26
home Кошарка

Портланд два месеци без најдобриот кошаркар

Портланд два месеци без најдобриот кошаркар

Портланд е во големи проблеми, бидејќи остана без најдобриот кошаркар Демиен Лилард.

Одличниот плејмејкер е лидер на тимот на теренот, со неверојатни партии често е главна алка во нападот на Портланд, но сега ќе мора да отсуствува од шест до осум седмици. Лилард има повреда на абдоменот и за подобрување на неговата здравствена ситуација е неопходен одмор.

Неговиот кам-бек на терените во моментов е под знак прашалник, бидејќи размислува дали да оди на операција. Ако Портланд се најде на позиција која води во плеј-офот, тогаш

Во досегашниот дел од сезоната Лилард во просек уфрла по 24 поени, со 7,3 асистенции и 4,1 скокови по натпревар.

Коронавирус