недела, 28. мај 2023. Вести денес: 65
home Кошарка

Поради болест Блат го раскина договорот со Олимпијакос

Поради болест Блат го раскина договорот со Олимпијакос

Дејвид Блат го раскина договорот со Олимпијакос со меѓусебна согласност на страните. Не е познато дали неговата одлука е поврзана со неговата здравствена состојба – во август специјалист кажа дека страда од мултиплекс склероза.

Минатата сезона грчкиот клуб не влезе во плеј-офот во Евролигата.

-После долг разговор меѓу мене и сопствениците, решивме дека е најдобро за клубот да заминам. Моето време во Грција со Олимпијакос беше важно на многу начини. Благодарен сум на луѓето што ги запознав овде. Немам ништо друго освен почит кон раководството, играчите и персоналот. Им посакувам се најдобро, изјави Блат.