петок, 18. ноември 2022. Вести денес: 194
home Кошарка

Попович назначи тројца капитени за настапите на Мундобаскет

Попович назначи тројца капитени за настапите на Мундобаскет

Кошаркарската репрезентација на Соединетите Американски Држави ќе има тројца капитени на Светското кошаркарско првенство во Кина.

Капитени на американскиот тим на Мундијалот 2019 ќе бидат Кемба Вокер и Маркус Смарт од Бостон и Донован Мичел од Јута.

Американците се во група со Турција, Чешка и Јапонија.

Селекторот Грег Попович сè уште не ја објави конечната листа со 12 играчи кои ќе настапат на Мундијалот.

Коронавирус