четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 28
home Кошарка

Полска со максимални три победи ја заврши групната фаза на Мунбаскетот

Полска со максимални три победи ја заврши групната фаза на Мунбаскетот

Репрезентацијата на Полска попладнево ја совлада селекцијата на Брегот на Слоновата коска со 80:63 во натпревар од третото коло од групната фаза на Светското кошаркарско првенство.

Полските кошаркари ги победија сите три меча во групата и од првото место одат во следната фаза.

За второто место во А-сегменот во директен дуел ќе одлучуваат домаќинот на шампионатот Кина и Венецуела. Овој меч почнува во 14 часот.

Коронавирус