четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 172
home Кошарка

Почина познатата НБА легенда

Почина познатата НБА легенда

По кратко боледување во вторникот на 73-годишна возраст почина познатиот НБА играч и член на Куќата на славните, Боб Ланије, соопшти Лигата.

Ланије во седумдесеттите беше еден од најдобрите играчи во НБА лигата заедно со Карим Абдул Џабар, покрај тоа, тој беше глобален амбасадор на лигата.

Играше 14 сезони за Детроит и Милвоки, со просек од 20,1 поен и 10,1 скока.

Тој е трет на листата на Пистонс по бројот на поени и скокови на сите времиња. (МИА)

Коронавирус