петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 16
home Кошарка

Победнички старт на Александар Јончевски на клупата на Гостивар

Победнички старт на Александар Јончевски на клупата на Гостивар

Кошаркарите на Гостивар остварија триумф над актуелниот шампион МЗТ Скопје од 65:51 во заостанатиот натпревар од седмото коло во првата машка кошаркарска лига.

Ова воедно значеше и победнички старт на Александар Јончевски на клупата на Гостивар. Видно мотивираните домашни кошаркари одиграа одличен натпревар и победата ја обезбедија во втората и третата четртина кога на „металците“ им дозволија да постигнат само 15 поени, шест во втората и девет во третата, додека тие постигнаа 35 поени и во последниот период вледоа со предност од дури 22 поени (54:32).

Џохан Вокер со 17 поени беше предводник на Гостивар каде се истакна и Ивица Димчевски со 11 поени, додека во редовите на МЗТ Скопје најраспложен за игра беше Бојан Крстевски со 13 поени.

Коронавирус