понеделник, 3. октомври 2022. Вести денес: 68
home Кошарка

Пешиќ ќе ја предводи Барселона

Пешиќ ќе ја предводи Барселона

Трофејниот српски тренер Светислав Пешиќ до крајот на сезоната ќе биде тренер на кошаркарскиот клуб Барселона, објави шпанскиот весник „Мундо Депортиво“.

Пешиќ на клупата на Каталонците го наследува Алонсо кој беше отпуштен поради слаби резултати.

Дебито на Србинот се очекува на следниот натпревар од домашниот шампионат против Билбао.

Зад себе Пешиќ има богата тренерска кариера. Работеше во Босна, Алба, Келн, Лотоматика, Џирона, Динамо Москва, Црвена ѕвезда, Валенсија и Баерн Минхен во последните четири години.

Има и селекторско искуство во репрезентациите на Германија и Југославија.

Коронавирус