четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 187
home Кошарка

Пелистер со триумф над феникс за максимален учинок во лигата

Пелистер со триумф над феникс за максимален учинок во лигата

Кошаркарите на Пелистер го совладаа тимот на Феникс со 86-74 во претпоследниот меч од третото коло во македонската Прва лига. Битолчани лошо почнаа, гостите ја презедоа иницијативата и на пауза заминаа со плус три (48-45).

Сепак, Пелистер во вториот дел се врати во игра и лесно ја обезбеди третата победа по ред, за максимален учинок сезонава со ТФТ и Работнички.Најефикасен играч на натпреварот беше Кларк со 20, а го следеше соиграчот од Феникс Морган со 18 поени.

Во таборот на пелистерци, Хотон собра 14, Стајиќ уфрли 13, додека Ѓуровски и Трајковски мечот го завршија со по 12 поени.

Иста задача ќе има денеска и шампионот МЗТ Скопје на гостувањето кај Еуро Никел од 18 часот во последниот дуел од третото коло.

Коронавирус