вторник, 28. септември 2021. Вести денес: 67
home Кошарка

Пау Гасол избран во Комисијата за спортисти на МОК

Пау Гасол избран во Комисијата за спортисти на МОК

Центарот на Шпанија, Пау Гасол стана еден од четворицата нови членови на Комисијата за спортисти на Меѓународниот олимписки комитет (ИОК), се вели на официјалната веб-страница на Игрите.

Заедно со Газол, во комисијата беа избрани полската велосипедистка Маја Влошчовска, италијанската пливачка Федерика Пелегрини и јапонскиот мечувалец Јуки Ота.

Гасол е петкратен учесник на Олимпијадите, сребрен медалист во Пекинг 2008 и Лондон 2012 година, бронзен медалист во Рио 2016, светски шампион во 2006 година и трикратен европски шампион.

Шпанецот објави крај на своите настапи за националниот тим, откако неговата репрезентација вчера беше поразена од САД (81:95) во четвртфиналето на Олимпијадата во Токио.

Коронавирус