четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 124
home Кошарка

Панатинаикос се продава за 25 милиони евра

Панатинаикос се продава за 25 милиони евра

Сопственикот на КК Панатинаикос, Димитрис Јанакопулос, објави дека е подготвен да го продаде клубот за 25 милиони евра, објави „Еврохопс“.

Откако го објави крајот на сезоната 2019/2020, Јанакопулос уште еднаш влезе во отворен конфликт со раководството на Евролигата и нејзиниот претседател Жорди Бертомеу.

Јанакопулос се закани дека грчкиот гигант ќе ја напушти Евролигата и ќе влезе во Лигата на шампионите на ФИБА.

Раководството на грчката кошаркарска федерација официјално го прекина првенството поради пандемијата од коронавирус.

Учесниците на турнирот едногласно го прифатија шампионот на земјата Панатинаикос, кој беше лидер во пласманот во моментот на запирање на турнирот.

Коронавирус