вторник, 25. јануари 2022. Вести денес: 1
home Кошарка

Оклахома ќе се раздели со Кармело Ентони

Оклахома ќе се раздели со Кармело Ентони

Раководството на Оклахома Сити го информирало Кармело Ентони дека ќе мора да го напушти клубот пред почетокот на новата сезона во НБА.

„Грмотевиците“ ќе се обидат да го понудат 34-годишниот Ентони на друг клуб, но ако не добијат соодветна понуда, ќе го откупат договорот на играчот.

Следната сезона, Ентони ќе добие скоро 28 милиони долари, но разделбата со него ќе го спаси клубот од 91 милион долари на име даноци. Во моментов, ОКС должи рекордни во историјата на НБА 131 милион долари за даноци и такси, бидејќи ја надминува границата на платите.

Претходно оваа недела, Оклахома потпиша договор вреден 150 милиони долари со Пол Џорџ и договор вреден 27 милиони долари со Џереми Грант.

Ако договорот на Ентони биде откупен, крилото најверојатно ќе оди во Хјустон или Лос Анџелес Лејкерс.

МИА

Коронавирус