понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 0
home Кошарка

Оклахома го победи Лејкерс за прв пат оваа сезона, Торонто до седми триумф во низа

Оклахома го победи Лејкерс за прв пат оваа сезона, Торонто до седми триумф во низа

За прв пат од почетокот на сезоната 2019/20, кошаркарите на Оклахома сити забележаа победа над Лос Анџелес лејкерс, тим кој веќе го обезбеди првото место во Западната конференција.

Белег на ноќта во најсилната светска кошаркарска лига стави и актуелниот шампион Торонто кој стигна до седмата победа во низа.

Резултати:
Јута – Мемфис 124:115
Сан Антонио – Денвер 126:132
Вашингтон – Филаделфија 98:107
ЛА лејкерс – Оклахома 86:105
Орландо – Торонто 99:109
Бостон – Бруклин 149:115.

Пласман Западна конференција: ЛА лејкерс 51-16 (победи-порази), ЛА клиперс 45-22, Денвер 45-23, Јута 43-25, Хјустон 42-25, Оклахома 42-25,….

Пласман Источна конференција: Милвоки 54-14, Торонто 49-18, Бостон 45-23, Мајами 43-25, Индијана 42-26, Филаделфија 41-27,…(МИА)