недела, 26. септември 2021. Вести денес: 109
home Кошарка

ОИ: Словенија преку Шпанија до прво место во својата група

ОИ: Словенија преку Шпанија до прво место во својата група
Три од три за Словенија на Олимписките игри во Токио, Словенците групната фаза ја поминаа без пораз,откако ја победија Шпанија во својата група со 95-87.
Мечот не почна најдобро за Дончиќ, уште во првата четвртина направи три лични грешки па мораше да седне на клупата неколку минути пред да се врати, а кога повторно влезе во игра мораше да биде внимателен да не направи уште некоја.
Тоа го искористија Шпанците и во голем дел од мечот беа во водство, во првите минути од третата четвртина дојдоа и до 12 поени разлика, но кога дуелот требаше да се решава Словенците се кренаа и заигираа на повисоко ниво.
Во последнот период се влезе со водство за Шпанија од 70-68, Словенците завршниот период го одиграа многу подобро, го свртеа резултатот и на крајот славеа убедливо со 95:87.
Најефикасен кај Словенија беше Чанчар со 22 поени, Препелиќ постигна 15, одличен беше Тоби со 14 поени и 14 скокови, Дончиќ имаше 12 поени, 14 скокови и 9 асистенции. Во составот на Шпанија, Рубио постигна 18 поени, имаше и девет асистенции.
Четвртфиналните парови ќе бидат одредени со ждрепка, но Словенија со освојувањето на првото место во групата е носител и ќе добие условно полесен противник.

Коронавирус