вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 156
home Кошарка

ОИ: Словенија остана без медал на кошаркарскиот турнир

ОИ: Словенија остана без медал на кошаркарскиот турнир
EPA-EFE/KIYOSHI OTA

Австралиската машка кошаркарска репрезентација го освои бронзениот медал на Олимписките игри во Токио, совладувајќи ја попладнево Словенија во натпреварот за третото место со 107-93 (20-19, 33-26, 25-22, 29-26).

За австралиските кошаркари ова е прв олимписки медал по четири последователни четврти места (Сеул 1988, Атланта 1996, Сиднеј 2000, Рио де Женеиро 2016), додека Словенија во својот дебитантски олимписки настап остана без медал.

Претходно денеска, САД ја совлада Франција во финалето со 87-82 и го освои четвртиот последователен златен медал.

Локални избори 2021