сабота, 10. декември 2022. Вести денес: 14
home Кошарка

ОФИЦИЈАЛНО: Серџо Скариоло е новиот тренер на Виртус Болоња

ОФИЦИЈАЛНО: Серџо Скариоло е новиот тренер на Виртус Болоња

Италијанскиот кошаркарски клуб Виртус Болоња по десет години повторно стигна до трофејот во италијанското првенство откако во финалната серија го збриша еворлигашот Олимпија Милано, меѓутоа ни тоа не беше доволно за гигантот да ја продолжи соработката со српскиот стратег Александар Ѓорѓевиќ.

Наследник на Ѓорѓевиќ на клупата на тимот од Болоња ќе биде Серџо Скариоло кој во гигантот доаѓа од редовите на Торонто Рапторс каде три години беше асистент во НБА лигата.

Qatar 2022